Máj Love You!
Az év gyógynövénye jót tesz a májnak
Az idén az év hazai gyógynövényének választott máriatövis (népies neve őszbogáncs vagy szamárkóró) a májproblémák elleni legfontosabb gyógynövény. Emellett a szilimarin gyulladáscsökkentő hatású (ezért javasolják például májgyulladásban vagy hepatitiszben szenvedők kezelésére), és gátolja a máj sejtjeinek pusztulását is.
Máriatövis egy igazi kincs a gyógynövények között. Egy jól kitalált májvédő, ahogy a természet becsomagolta.
Gyógyászati szempontból szilimarinnak nevezik azt a komplex hatóanyagot, amit a máriatövis termésből (máriatövis olaj) vonnak ki. Ez egy utánozhatatlan előnye a gyógynövényeknek a szintetikus anyagokkal szemben, hogy a hatóanyag tökéletes kombinációból áll. Igaz ez a szilimarinra is, ami a májvédelem fontos eszköze.
1. Megakadályozza a májat károsító mérgek bejutását a sejtekbe
Májat károsító mérgek (májtoxinok) pl.:
- szén-tetraklorid,
- galaktózamin,
Gyógyszer: paracetamol (természetesen nem pár alkalmas lázcsillapításnál, hanem huzamosabb ideig tartó szedésnél jelentkezik ez a nem kívánt hatás)
Gombamérgezés pl. gyilkos galóca (Amanita phalloides)
Vannak tevékenységek ahol a vegyszerekkel dolgoznak. Ez lehet permetezés, gyomirtás, labormunka, szobafestés és még sorolhatnánk. Mindenki jól felfogott érdeke, hogy ellenőrizze, hogy a használt anyagoknak van e májkárosító hatása.
Huzamosabb gyógyszerfogyasztás nem csak a paracetamolra vonatkozik hanem minden gyógyszerre ami májkárosító mellékhatással bír. Ilyen eset pl. a kemoterápiás kezelés utáni állapot is.
2. Erős antioxidáns hatása is van a máriatövisnek.
Szabadgyökökkel reagálva megakadályozzák a káros oxidatív hatásokat így a máj károsító hatás kivédését így is biztosítja a szilimarin.
3. Májregeneráló hatás
Máriatövis fokozza a fehérjék szintézisét a sejtekben. Ez a hatás az elhúzódó májkárosodások során nagy jelentőségű.
4. Antifibrotikus hatás
Ez egy nagyon fontos és különleges része a máriatövis hatásának. Cirrózis (májzsugorodás) során csökkenti a kollagének felszaporodását a májban. Tehát ha valaki úgy dönt, hogy abba hagyja az alkoholt akkor a máriatövis megteszi amit kell a másik oldalon. De párhuzamosan nem fog menni a kettő.
5. Máriatövis mint gyulladáscsökkentő.
Krónikus hepatitis esetén van jelentősége.
6. Fokozza a mérgek kiürülését.
Ezt a hatást nagyon trükkösen fejti ki. A bevitt mérgek nagy része az epével ürül, de van egy enzim a bélben ami „gonosz” módon felszabadítja a megkötött mérgeket és azok újra felszívódhatnak. Itt jön a képbe a szilimarin komplex, amely gátolja ennek az enzimnek a működését. Így elősegítve a mérgek eltávolítását.
7. Vírusos eredetű hepatitisz (főleg hepatitisz C) kezelésére, annak ellenére, hogy a tudományos bizonyítékok nem mindig egyértelműek. Egy kis mintaszámon végzett kutatás viszont egyértelműen pozitív hatásról számolt be: hepatitisz C-ben szenvedő betegeknél a virális terhelés jelentős csökkenését tapasztalták a máriatövis-kúra hatására, és a résztvevők közel felénél a vírus alig kimutatható szintre esett a két hetes kúra eredményeként.
Most, hogy így végére jutottunk a felsorolásnak, jól látható , hogy a szilimarin komplex nagyon sokrétű, kiváló gyógynövény hatóanyag.
Máriatövis mellékhatása:
Gyakorlatilag nincs. Hosszú távú alkalmazás esetén sem várható mellékhatás. Terhesség alatt, ahogy szokás mondani: meg kell beszélni az orvossal.
Máriatövis termésből készített tea nagyon alacsony koncentrációban tartalmaz szilimarint. Májvédő hatása alacsony.