Ízletes harc a ráncok ellen!
Felejtse el a fiatalság mesékben rejtőző forrását, mert a fiatalos arcbőr titka talán most is ott lapul az Ön konyhájában. Már biztosan számtalanszor hallotta, hogy „az vagy, amit megeszel". És ami a bőrt illeti, ez a bölcs mondás különösen igaz. A szép bőr megőrzésének alapja a számos nélkülözhetetlen tápanyag, a ráncok és a sötét foltok ellenszerei.
Tanulmányok kimutatták, hogy az étrend javításával valóban késleltethető az öregedés, és javítható a bőr állapota. Az étrend javítása nem is nehéz, csak bizonyos alapvető élelmiszereket kell beilleszteni, amelyek a ráncoktól kezdve a sötét foltokig és megereszkedett bőrig mindenen segítenek. Ráadásul még finomak is! El sem hinné, milyen ízletes lehet az öregedés elleni harc.
Paradicsom
A paradicsom jóval több, mint a saláták mutatós díszítőeleme. Tele van C-vitaminnal, ami segít a kollagéntermelésben, amitől a bőr erősebb és duzzadtabb lesz. Likopint is tartalmaz, ez védi a bőrt az UV-sugárzás károsító hatásaitól, és javítja az érrendszert. Hat heti rendszeres paradicsomfogyasztás után ez a többletkeringés kicsattanó arcszínt hoz.
Bogyós gyümölcsök
A dietetikusok első számú választása a málna és az áfonya. Flavonoidokat, polifenolt, vitaminokat, prebiotikumokat és rengeteg antioxidánst tartalmaznak. „Utcaseprő" szabad gyökök – mondja rájuk a dietetikus. Ha aggódunk a környezeti tényezők, porszennyezés, egészségtelen víz stb. bőrünkre gyakorolt hatása miatt, együnk több gyümölcsöt. Segítik a sejtregenerációt is.
Zöld tea
Ahhoz, hogy a bőrünk a lehető legtovább a lehető legfiatalosabb maradjon, a sejtek megfelelő regenerálódására van szükség. (A megváltozott sejtek az egyenetlen pigmentációtól kezdve a rákig bármivé fejlődhetnek.) A zöld teában rengeteg az antioxidáns, valamint egy EGCG nevű vegyület, melyről több kutatás is kimutatta, hogy segíti a sejtek megfelelő növekedését és az egészséges életciklus megtartását.
Joghurt és kefir
A kipirosodás és irritációk ellen fogyasszunk több probiotikumot, például joghurtot. A joghurtban lévő bőrbarát baktériumok kívül-belül kondicionálják a bőrünket. Keressünk natúr, feldolgozatlan terméket. A kefir háromszor annyi probiotikumot tartalmaz, mint a joghurt. Folyékony állaga miatt az élelmiszerboltokban gyakran italként árusítják. Bár a gyógyászati kutatások még keresik a baktériumok és a bőr közti kapcsolatot, a kutatások kimutatták, hogy a probiotikumok csökkentik a gyulladásokat és az oxidatív stresszt. Fogyasztásukkal a pattanás, pszoriázis, atópiás dermatitisz és rosacea is javulhat.
Hal
Krónikusan száraz bőr esetén fogyasszon olyan élelmiszereket, melyek egészséges zsírokat tartalmaznak – ez belülről segít a bőr nedvességtartalmának növelésében. A vadlazac kiváló a bőrnek. Nagy mennyiségben tartalmaz omega-3 zsírsavat, ami az egyik legegészségesebb zsírfajta, de ilyen zsírsavakban gazdag a szardínia és az atlanti makréla is.
Diófélék
A diófélék szintén fantasztikus forrásai a jó zsíroknak. Egyes csonthéjasok, például a mandula E-vitamint is tartalmaznak. Gyulladásgátló hatásuk segít a pattanások, pszoriázis és ekcéma ellen. A legtöbb omega-3 a dióban van, de mérsékelten fogyasztva, minden dióféle, a mandula, mogyoró, földimogyoró, pisztácia is jót tesz az egészségnek. Ha nassolni támad kedvünk, chips helyett inkább rágcsáljunk el egy marék diófélét, és élvezzük bőrsimító hatását.
Avokádó
A diófélékhez és halakhoz hasonlóan az avokádó is számos, bőrünknek hasznos zsírt tartalmaz, sőt még ennél is többet! Az avokádó glutationban gazdag, ami hihetetlenül öregedésgátló hatású. Méregtelenítésre is ajánlott. A glutation kiűzi a mérgeket a szervezetünkből, és segít legyőzni a pattanásokat és ráncokat, ráadásul – úgy tűnik – bizonyos rákfajták fejlődését is lassítja.
Méz
Ha édesség után sóvárgunk, fogyasszunk mézet. A méz vírusölő és antioxidáns. És bár technikailag cukor, nem okoz gyulladást a szervezetben és a bőrön úgy, ahogy a normál cukor teszi. Annyira egészséges a bőrnek, hogy még arcmaszkként is használható. Ha szeretnénk gyorsan megfiatalítani bőrünket, kenjük be vékonyan mézzel, hagyjuk rajta 8-10 percig, majd öblítsük le.